Back to Top
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce GT 710 |
| Processor frequency | 954 MHz |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum displays per videocard | 2 |
| Maximum analog resolution | 2048 x 1536 pixels |
| CUDA | |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR3 |
| Memory bus | 64 bit |
| Memory clock speed | 1800 MHz |
| Interface type | PCI Express 2.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.5 |
| Dual Link DVI | |
| NVIDIA 3D Vision | |
| PhysX | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Width | 68 mm (2.65 ") |
| Depth | 144 mm (5.62 ") |
| Height | 21 mm (0.82 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
