Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of hard drives supported | 4 |
| Number of storage drives supported | 9 |
| RAID levels | 0,1,10,5 |
| RAID support |
| USB 2.0 connectors | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 5 |
| 12V power connector |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| S/PDIF out port | |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 9 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| WiFi-AP antenna jack | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Audio chip | Realtek ALC4080 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Product colour | Black |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| On-board graphics adapter | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 5 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Clear CMOS button |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Height | 50 mm (1.95 ") |
| Weight | 2060 g (4.54 lbs) |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 281 mm |
| Package height | 87 mm |
| Package weight | 3025 g |
| Cables included | SATA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
