Back to Top
Rack B650d4u Micro-atx Server Motherboard Single Socket Amd Ryzen 7000 Se
Micro-ATX (9.6'x 9.6') Support AMD Ryzen 7000 series Processors (LGA 1718) Support 4 DIMM slots (2DPC), DDR5 ECC/non-ECC UDIMM Support 1 PCIe5.0 x16, 1 PCIe5.0 x4, 1 PCIe4.0 x1 Support 1 M.2 (PCIe5.0 x4), 1 M.2 (PCIe4.0 x4) Support 2 RJ45 (1Gb E) by Intel® i210 Support 4 SATA 6Gb/s Support 1 HDMI, 1 Display Port Remote management (IPMI).
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 3600,5200 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| RAID levels | 0,1,10 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| EPS power connector (8-pin) | |
| TPM connector | |
| Number of COM connectors | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| PC health monitoring | CPU, FAN, Voltage |
| Component for | Server |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B650 Express |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 6.4 |
| BIOS memory size | 256 MB |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 3.5 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Width | 243.84 mm (9.51 ") |
| Depth | 243.84 mm (9.51 ") |
| 1 | |
| Y | |
| Y | |
| Aspeed AST2600 | |
| 5200 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
