Back to Top
| Video input channels | 8 channels |
| Number of simultaneously playbacked channels | 9 channels |
| Video recording modes | 720p,1080p |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Internal memory | 8192 MB |
| Operating system installed | Windows 10 IoT Enterprise |
| Wi-Fi |
| Number of hard drives installed | 1 |
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| Number of hard drives supported | 1 |
| Total installed storage capacity | 2000 GB |
| RAID support |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 10 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Line-in | |
| Audio output | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Brand compatibility | Axis |
| Product colour | Black |
| LED indicators | HDD, PoE |
| Built-in processor |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power consumption (typical) | 27 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Output current | 2.3 A |
| Power | 180 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Width | 310 mm (12.09 ") |
| Depth | 230 mm (8.97 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 3500 g (7.72 lbs) |
| Cables included | AC |
| AC adapter included | |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
