Back to Top
| Video input channels | 16 channels |
| Alarm input channels | 4 |
| Alarm output channels | 2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported resolutions | 3840 x 2160, 1920x1080 |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Input bandwidth | 140 Mbit/s |
| Video codecs | H.265, H.264, MJPEG |
| Output bandwidth | 32 Mbit/s |
| Audio codecs | G.711, G.726, AAC |
| Audio system | 2-way |
| Wi-Fi |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Total installed storage capacity | 24000 GB |
| Maximum storage capacity | 80 TB |
| Hard drive interface | SATA, SATA II, SATA III |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI output | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio RCA inputs | 1 |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTSP, NTP, HTTP, DHCP (Server, Client), SMTP, ICMP, IGMP, ARP, DNS, DDNS, uPnP, HTTPS, SNMP, ONVIF (Profile-S), SUNAPI(Server, Client) |
| LED indicators | Y |
| Reset button | |
| Product colour | Black |
| Power consumption (max) | 130 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 428.4 mm (16.71 ") |
| Height | 89.8 mm (3.5 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.