Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Built-in processor | |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, THA, TUR, VIE |
| Number of languages | 19 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video recording | |
| Noise reduction | |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Privacy masking | |
| Video streaming | |
| Frame rate | 30 fps |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.04 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 88 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 47 u00b0 |
| Tilt angle range | 15 - 90 u00b0 |
| Pan range | -30 - 30 u00b0 |
| Angle of rotation | 175 u00b0 |
| Camera pixel size | 2.8 µm |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.9 " |
| Zoom capability | |
| Maximum aperture number | 2 |
| Lens diameter | 3.6 mm |
| Password protection | |
| Network access storage (NAS) | |
| Video motion detection | |
| HTTPS encryption | |
| Pixel counter | |
| Active tampering alarm | |
| Digest authentication | |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Night vision |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Height | 50 mm (1.95 ") |
| Diameter | 110 mm |
| Weight | 241 g (0.53 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 3.8 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 2.2 W |
| Certification | CE, ECE, KC, RCM, UL/cUL, UKCA, VCCI, WEEE |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Manual | |
| Number of cameras | 10 |
| Packaging content |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
