Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Preset sequence |
| PTZ protocols | PELCO-D |
| Auto-tracking | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Remote viewing | |
| Alarm input/output | |
| Infrared (IR) cut-off filter | |
| Fog proof |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, Ivory |
| Mounting type | Ceiling |
| Protection features | Vandal proof |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2.16 MP |
| Video formats supported | AVC, H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Noise reduction | |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Image stabilizer | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Video streaming | |
| Privacy masking | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Flip & mirror | |
| Text caption overlay | |
| Frame rate | 60 fps |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.002 lx |
| Viewing angle, horizontal | 58.6 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 34.8 \u00b0 |
| Tilt angle range | -5 - 90 \u00b0 |
| Tilt speed | 250 °/sec |
| Pan range | 0 - 360 \u00b0 |
| Pan speed | 400 °/sec |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Mercury lamp, Outdoor, Sodium lamp |
| Pan preset speed | 250 °/sec |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of effective pixels (H x V) | 1945 x 1097 pixels |
| Progressive scan |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 55 x |
| Digital zoom | 32 x |
| Number of lenses | 1 |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 6.5 |
| Minimum aperture number | 1.5 |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 4.75 - 261.4 mm |
| Closest focusing distance | 5 m |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Crossing line, Face detection, Missing object |
| Alert notification type | |
| IP address filtering | |
| Active tampering alarm | |
| Video motion detection | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-TLS |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 500 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/ v2c/v3 (MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Number of users | 20 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| RS-485 ports | 1 |
| Microphone in | |
| Composite video out | 5 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio formats supported | AAC-LC, G.711, G.726 |
| Audio system | 2-way |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Sample rate | 16 kHz |
| Audio detection |
| Width | 236.9 mm (9.24 ") |
| Depth | 236.9 mm (9.24 ") |
| Height | 407.7 mm (15.9 ") |
| Weight | 7100 g (15.65 lbs) |
| Power source type | AC, PoE |
| AC input voltage | 24 V |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 60 W |
| Power consumption (max) | 90 W |
| Web browser |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.