Back to Top
| Type | Conference microphone |
| Maximum sound pressure level (1kHz) | 120 dB |
| Microphone dynamic range | 100 dB |
| Microphone Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 94 dB |
| Microphone sensitivity | 94 dB |
| Microphone frequency | 40 - 16000 Hz |
| Output configuration | Active balanced |
| Voice coil type | Condenser |
| Microphone input impedance | 200 Ω |
| Microphone direction type | Cardioid microphone |
| Microphone Total Harmonic Distortion (THD) | 1 % |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | XLR |
| Width | 65 mm (2.54 ") |
| Depth | 19.3 mm (0.75 ") |
| Height | 365 mm (14.24 ") |
| Microphone weight | 72 g |
| Power source | XLR |
| Power consumption | 5 mA |
| Input voltage | 11 - 48 V |
| Product colour | Black |
| Compatible products | AXIS C6110 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Windscreen included |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Dynamic range | 100 dB |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 75 % |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), UL |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
