Back to Top
| Product type | Surface mount box |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Axis |
| Material | Aluminium |
| Compatibility | I8116-E |
| Certification | IEC/EN 60529 IP65, IEC/EN 62262 IK07, NEMA 250 Type 4X |
| Width | 105 mm (4.1 ") |
| Depth | 40 mm (1.56 ") |
| Height | 217 mm (8.46 ") |
| Weight | 280 g (0.62 lbs) |
| Doesn't contain | BFR, PVC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
