Back to Top
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Projection technology | DLP |
| Zoom capability | |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 3000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30 u00b0 |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30 u00b0 |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 20000 h |
| Focal length range (f-f) | 16.88 - 21.88 mm |
| Aperture range (F-F) | 2.59 - 2.87 |
| Throw ratio | 1.15 - 1.5 |
| Offset | 105.5 % |
| Full HD | |
| 3D | |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| HDMI version | 2.0 |
| Market positioning | Business |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| HDCP | |
| Preset modes | Bright, Infographic, Presentation, Spreadsheet |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| Noise level | 34 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | Black, White |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 200 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Auto power off | |
| Cord length | 1.8 m |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Doesn't contain | Mercury (element) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 303.5 mm (11.84 ") |
| Depth | 224.7 mm (8.76 ") |
| Height | 112.4 mm (4.38 ") |
| Weight | 2900 g (6.39 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Manual | |
| Cables included | AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.