Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum printing width | 72 mm |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Built-in sensors details | Paper End, Cover Open |
| Colour |
| Supported paper width | 80 mm |
| Printing media thickness | 0.05 - 0.08 µm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Built-in display |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 145 mm (5.66 ") |
| Depth | 195 mm (7.61 ") |
| Height | 146 mm (5.69 ") |
| Weight | 1600 g (3.53 lbs) |
| Cables included | USB |
| RS-232 | |
| USB Type-B | |
| Easy Paper Loading | |
| 4 | |
| Y | |
| Flash | |
| ENERGY STAR | |
| 768 | |
| Y | |
| 2D barcode, Barcode, Text | |
| Y | |
| 80 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.