Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 160 mm/sec |
| Character size | 1.5 x 3 mm |
| Column capacity | 58mm: 52/46, 80mm:72/64 |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 72 mm |
| Product colour | Black |
| Cutter | |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Built-in barcodes | Code 128 (A/B/C), Code 39, EAN13, EAN8, ITF-14, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Standard printer languages | ESC/POS |
| Character sets | 852,857,863,864,866, Katakana, PC850, PC858, PC860, PC863, PC865, Thai code 18, WPC1252 |
| Maximum roll diameter | 83 mm |
| Printing media thickness | 65 - 75 µm |
| Supported paper width | 58, 80 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired |
| Serial ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Buffer size | 4 KB |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Energy Star certified | |
| Certification | CE, TUV, UL, C-UL, FCC class A, VCCI |
| Width | 140 mm (5.46 ") |
| Depth | 195 mm (7.61 ") |
| Height | 132 mm (5.15 ") |
| Weight | 1900 g (4.19 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.