Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | Mobile printer |
| Print speed | 5 ips |
| Print speed | 127 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Product colour | Black |
| Media thickness | 0.07 ± 0.15 mm |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Built-in barcodes | 1D,2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Codablock, Code 11, Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, IMB, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, Logmars, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, Plessey, QR Code, Standard 2/5, TLC39, UPC-A, UPC-E |
| Character sets | 16 BPL-Z, SLCS |
| Maximum roll diameter | 66 mm |
| Supported paper width | 50 - 112 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in display | |
| Display type | LCD |
| Colour display | |
| Display resolution | 240 x 320 pixels |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Power source type | Battery |
| Battery capacity | 6800 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 158 mm (6.16 ") |
| Depth | 186 mm (7.25 ") |
| Height | 82 mm (3.2 ") |
| Weight | 1090 g (2.4 lbs) |
| Drivers included |
| Y | |
| RS-232 | |
| USB Type-C | |
| CPCL-native, ZPL II | |
| Flash | |
| ENERGY STAR | |
| Y | |
| 8 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.