Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Converter output interface | 1000Base-SX |
| Networking standards | IEEE 802.3ab |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Duplex system | Full, Half |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | LC, SX |
| Maximum transfer distance | 220 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Internal |
| Input voltage | 110 - 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| External power adapter |
| Width | 76 mm (2.96 ") |
| Depth | 102 mm (3.98 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 300 g (0.66 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.