Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 100BASE-LX/LH |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight | 75 g (0.17 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Transmit power range | -3 - -9.5 dBmW |
| Dimensions (WxDxH) | 13.4 x 56.5 x 8.5 mm |
| Interface | SFP |
| Connector(s) | LC-PC |
| Fiber type | MMF/SMF |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
