Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Product colour | Metallic |
| Hot-swap | |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Input voltage | 3.3 V |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Width | 13.7 mm (0.53 ") |
| Depth | 55.4 mm (2.16 ") |
| Height | 8.5 mm (0.33 ") |
| Weight | 16 g (0.04 lbs) |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Fiber optic |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.