Back to Top
| Action | OFF-(ON)Momentary On |
| Amperage | 15A @ 12V DC |
| Nominal Voltage | 12V DC |
| Maximum Voltage | 15V DC |
| Maximum LED Operating Current | 20mA |
| Max Panel Thickness | 0.24in (6.1 mm) |
| Mounting Hole | 7/8" (22mm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Temperature Range | -20°C to 55°C |
| Termination | 3" - Bare Wire Pigtail |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.