Back to Top
Intelligent device recognition allows rapid charging of phones, tablets, or other mobile devices
| Maximum Output Current | 4.8A DC (total) |
| Input Voltage | 12V/24V DC |
| Output Voltage | 5V DC ±5% |
| Cut Out Dimensions | 1.45 in (36.83 mm) H 0.83 in (21.08 mm) W |
| Input Voltage Range | 9-32V DC |
| Parasitic Current Draw | 1mA |
| Port Configuration | Intelligent Device Recognition |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Thermal Overload Protection | Yes |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.