Back to Top
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5 % |
| Input sensitivity | 85 mV |
| Output impedance | 8 Ω |
| RMS rated power | 60 W |
| Frequency range | 20 - 20000 Hz |
| Purpose | Performance/stage |
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Bass adjustment | |
| Treble adjustment | |
| On/off switch |
| Built-in display |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 148 W |
| Width | 368.3 mm (14.36 ") |
| Depth | 279.4 mm (10.9 ") |
| Height | 95.25 mm (3.71 ") |
| Weight | 7711 g (17 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.