40W, 70V, 25V, 4Ohm, 8Ohm, Rack mountable
The CC-Series comprises of 4 mixer-amplifier models, all housed in a compact, half-rack-width chassis.
Each model offers unique features (refer to the chart below), allowing you to select the most suitable model for your needs.
These rack-mountable amplifiers deliver 40 watts of power and are only half the width of traditional audio equipment. This enables you to place two CC-Series amplifiers side-by-side, increasing your power output and available inputs without requiring additional rack space. This means that two pieces of equipment occupy only two rack spaces, saving valuable space!
These amplifiers are particularly well-suited for installations with limited setup space. They can easily fit into custom equipment racks, lecterns, compact bookshelf audio systems, and more.
| Peak power per channel | 40 W |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1 % |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | -74 dB |
| Speakers connectivity type | RCA |
| DC-in jack | |
| AC (power) in | |
| Line inputs (RCA) | 1 |
| Line outputs (RCA) | 1 |
| Purpose | home |
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Bass adjustment | |
| Treble adjustment | |
| On/off switch | |
| Impedance | 8 Ω |
| DC input voltage | 24 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.