Back to Top
| Product type | Subwoofer driver |
| Subwoofer type | Passive subwoofer |
| Subwoofer RMS power | 2100 W |
| Subwoofer frequency range | 35 - 2200 Hz |
| Subwoofer impedance | 4 Ω |
| Subwoofer driver diameter (imperial) | 10 " |
| Voice coil diameter | 63.5 mm |
| Voice coil type | Dual |
| Product colour | Black |
| Resonance frequency (Fs) | 39 Hz |
| Mechanical Q-factor (Qms) | 5.49 |
| Electrical Q-factor (Qes) | 0.74 |
| Total Q-factor (Qts) | 0.65 |
| Housing material | Metal, Rubber |
| Width | 270 mm (10.53 ") |
| Depth | 270 mm (10.53 ") |
| Height | 177.8 mm (6.93 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.