Back to Top
| Module type | Analog |
| Signal direction | Output |
| Channels quantity | 4 channels |
| Digital output channels quantity | 4 channels |
| Serial interface type | RS-485 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| I/O protocols | Modbus TCP, DCON ASCII |
| Supported network protocols | ICMP, IP, TCP, DHCP, HTTP |
| Maximum output voltage | 30 V |
| Isolation | 1.5 kV |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 R2 x64, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012, Windows Server 2012 x64 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Yellow |
| Certification | Microsoft Certified Gold Partner, WEEE, RoHS, AEO (C-TPAT), CE |
| Power consumption | 100 mA |
| DC input voltage | +5 - +30 V |
| Maximum input voltage | 35 V |
| Power supply type | PW-600/PW-650 |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Relative humidity | 5 - 95 % |
| Width | 23 mm (0.9 ") |
| Depth | 114 mm (4.45 ") |
| Height | 99 mm (3.86 ") |
| Weight | 124 g (0.27 lbs) |
| Package width | 49 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 197 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
