Back to Top
| Cable length | 3 m |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | White |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play | |
| Certification | CE, 2011/65/EU RoHS2 |
| Output current (max) | 3 A |
| Cable diameter | 4.8 mm |
| Weight | 150 g (0.33 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| 0 - 50 | |
| -25 - 70 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.