Back to Top
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, REACH, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Cable length | 0.5 m |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Plug and Play |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 5 A |
| Cable diameter | 5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cable type | Round cable |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.