Back to Top
| Connector 1 | USB-C |
| Connector 2 | USB-A |
| Connector 1 gender | Female connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | 2.0 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black, Blue |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.16 m |
| Connector material | Brass |
| AWG wire size | 28/24 |
| Data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Conductor resistance | 237 Ω |
| Dielectric strength | 500 V |
| Input voltage | 30 V |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Sustainability certificates | CE |
| Sustainability compliance |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.