Back to Top
| Print technology | Inkjet |
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Colour printing |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Number of print cartridges | 4 |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 24 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 15.5 ipm |
| Time to first page (black, normal) | 6 s |
| Time to first page (colour, normal) | 7 s |
| Standard output capacity | 250 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Glossy paper, Matte paper, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Envelopes sizes | 10 |
| Photo paper sizes (imperial) | 4x6,5x7 " |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| PictBridge |
| Power consumption (printing) | 27 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Width | 460 mm (17.94 ") |
| Depth | 465 mm (18.14 ") |
| Height | 292 mm (11.39 ") |
| Weight | 9620 g (21.21 lbs) |
| Power cord included | |
| Manual | |
| Warranty card |
| Noise level | 56 dB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
