Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Mono printing |
| Copying | Mono copying |
| Scanning | N |
| Faxing | Mono faxing |
| Digital sender | |
| Maximum duty cycle | 8000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Duplex functions | Not supported |
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 19 ppm |
| Print resolution black | 600 x 400 DPI |
| Time to first page (black, normal) | 8 s |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copy speed (normal quality, black, A4) | 12 cpm |
| Copier resize | 50 - 200 % |
| Time to first copy (black, normal) | 22 s |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Fax resolution (black & white) | 200 x 400 DPI |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 512 pages |
| Auto-redialing | |
| Speed dialing | |
| Fax broadcasting | 140 locations |
| Standard input capacity | 150 sheets |
| Paper input type | Cassette |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 300 sheets |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Envelopes, Labels, Plain paper, Recycled paper, Transparencies |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Statement (140 x 216mm) |
| Envelopes sizes | 10, C5, DL |
| Standard tray media weight (imperial) | 16 - 43 lbs |
| Maximum print size | Legal (216 x 356 mm) |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Display number of lines | 5 lines |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN |
| Direct printing | |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Internal memory | 64 MB |
| Card reader integrated |
| Processor frequency | 133 MHz |
| Power consumption (average operating) | 410 W |
| Power consumption (PowerSave) | 1.4 W |
| Power consumption (standby) | 10 W |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Weight | 8210 g (18.1 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 373 x 305 x 305 mm |
| All-in-one functions | Copy, Fax, Print |
| Colour all-in-one functions | N |
| Connectivity technology | Wired |
| Legal | |
| Power supply type | AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
