Back to Top
| Maximum screen size compatibility | 13 " |
| Product main colour | Black |
| Case type | Cover case |
| Material | Polycarbonate (PC), Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 13" (M2) |
| Protection features | Bump resistant, Drop resistance, Scratch resistant, Shock resistant |
| Hand strap |
| Stand mode | |
| Shoulder strap | |
| Pen loop |
| Width | 302.26 mm (11.79 ") |
| Depth | 246.38 mm (9.61 ") |
| Height | 33.02 mm (1.29 ") |
| Weight | 635 g (1.4 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.