Back to Top
| Cable shielding | S/UTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector / Male connector |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Frequency | 550 MHz |
| Cable colour | Black |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| RoHS compliance | |
| Plug and Play | |
| Cable length | 2.1336 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Outer diameter | 5.3 mm |
| Package type | Polybag |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.