Back to Top
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Frequency | 550 MHz |
| Cable colour | Black |
| AWG wire size | 30 |
| RoHS compliance | |
| Cable length | 4.3 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Input impedance | 9.8 Ω |
| Snagless cable boot | |
| Certification | Cat6 TIA/EIA, EIA/TIA 568B.2 |
| Weight | 136 g (0.3 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.