Back to Top
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Cable length | 15.24 m |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 22 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance | |
| Certification | Prop 65, UL |
| Input voltage | 5 V |
| Output voltage | 5 V |
| Cable diameter | 7 mm |
| Weight | 907 g (2 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Polyvinyl chloride (PVC) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.