Back to Top
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll type | Wheel/Rollerbar |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 5 |
| Customizable movement resolution | |
| Number of movement resolution modes | 10 |
| Button functions | Copy/Paste, DPI switch, Off, On |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Aluminium, Vegan leather |
| Product colour | Black, Silver |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | |
| On/off switch |
| Power source | Batteries/Cable |
| Charging port type | USB Type-C |
| Rechargeable | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery recharge time | 4 h |
| Service life of battery | 3 month(s) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Sustainability compliance |
| Recycled material | |
| Recycled material | Recycled aluminium |
| Width | 65 mm (2.54 ") |
| Depth | 305 mm (11.9 ") |
| Height | 23 mm (0.9 ") |
| Receiver included | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| User guide | |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 340.6 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 520 g |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
| Master carton width | 240 mm |
| Master carton length | 360 mm |
| Master carton height | 245 mm |
| Master carton weight | 6200 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Weight | 330 g (0.73 lbs) |
| Y | |
| CE, REACH, RoHS, UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.