The CyberPower external battery pack is also equipped with a built-in battery charger, which allows the battery backup to be charged from 0-90% in four hours thanks to Fast Charge Technology.
With Fast Charge connected, the BP240VL3U01 usually charges in four hours, no matter how many EBMs are installed.
CyberPower UPS models compatible with BP240VL3U01:
BP240VL3U01 is backed by CyberPower's three-year warranty, which assures you of its quality.
Fast charge technology extends battery life and restores full backup power quickly.
Easily replaceable batteries eliminate the need to shut down critical equipment.
With the integrated battery charger in each EBM, quick charging is possible regardless of how many EBMs are connected to the UPS.
Powered by the UPS three-cycle charging mode, which increases battery life while reducing heat generated.
Adds additional EBM's to a UPS system by daisy-chaining them.
Circuit breaker with a resettable AC fast charge automatically resets the EBM when it is overloaded.
The system can be installed horizontally or vertically.
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 20 pc(s) |
| Hot-swap battery | |
| Battery recharge time | 4 h |
| Certification | UL 1778 CSA C22.2 NO.107.3-05 FCC Part 15 Class A |
| Compatibility | OL6KRT, OL6KRTF, OL8KRT, OL8KRTF, OL10KRT, OL10KRTF, OL10KRTHW |
| Weight | 76000 g (167.55 lbs) |
| Width | 433 mm (16.89 ") |
| Height | 132 mm (5.15 ") |
| Depth | 660 mm (25.74 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
