Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 144 V |
| Number of batteries included | 12 pc(s) |
| Hot-swap battery | |
| Battery recharge time | 4 h |
| Maximum discharge current | 55 A |
| Weight | 43910 g (96.8 lbs) |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Depth | 719 mm (28.04 ") |
| Package width | 599.44 mm |
| Package height | 215.9 mm |
| Package depth | 1099.82 mm |
| Package weight | 52.98 kg |
| Package weight | 52980 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 10000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
