Sentry K350, 16GB microSATA SSD, Fips 140-2 Level 3, EAL5+ AES 256-bit, with true alphanumerical keypad, OLED screen, USB 3.2 Gen 1
Additional layers of organizational control increase the portable storage security posture if the K350 is centrally managed.
Meet the most stringent requirements and work effortlessly anywhere USB mass storage is available.
With an easy-to-use keypad, you can ensure user adoption.
The on-board screen simplifies setup and use, making it more user-friendly than any other keypad device on the market.
The screen provides end users with quick access to sensitive data as well as the ability to adjust device settings. Setup is quick and simple thanks to on-screen instructions.
Manage and audit your whole fleet remotely.
SafeConsole is available for all K350 drives, allowing administrators to remotely lock or erase drives, reset passwords, check last-used locations, and see what data has been added, removed, or altered on the drive.
Set device- or group-specific policies for all of your fleet's drivers.
The Sentry K350 is a platform-independent, keypad-equipped, micro SSD drive featuring an OLED screen that streamlines setup and operation to enable advanced security features.
The display supports true alpha-numeric and special characters, password-based authentication, and a fully featured on-board menu system.
Further, users can use the visual, menu driven system to change passwords, set the password policy, and enable other security features without ever consulting a manual. Ensure user adoption with an easy-to-use keypad and on board screen.
FIPS 140-2 level 3 certification (whole device) and Common Criteria EAL5+ certification (secure microprocessor). Provides always-on hardware-based encryption.
A dedicated AES 256-bit XTS mode crypto engine meets rigorous cryptographic standards and is more secure than software-based alternatives. Hardened internals and enclosure for increased physical security.
IP67 certified, the K350 is well-protected against water immersion and resistant to dust, allowing the keypad to be sanitized after use, and totally suitable in a health care environment.
The Sentry K350 is able to be remotely managed by DataLocker’s flagship central management platform, SafeConsole®.
When used as a standalone, an administrator (Admin) can set rigorous password policies. Should the user forget their password, the administrator can unlock the Sentry K350 using the administrator password. This allows the user to recover their data and reset their password.
SILENTKILL™, Allow users under duress to destroy the device or the stored data without leaving traces by entering a special code (admin configurable).
When managed by SafeConsole, the K350 can be ringed by dozens of automated policies that govern everything from password complexity and brute force password protection to trusted machine-only access, onboard antimalware, and remote/lock/erase/disable/detonation/reset capabilities. As a result, you are in control of all your K350 USB flash drives, wherever they are.
| Capacity | 16 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Read speed | 220 MB/s |
| Write speed | 200 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 140-2 |
| Hardware encryption | |
| Plug and Play | |
| Fingerprint reader | |
| Keypad integrated | |
| Keypad number of keys | 12 |
| Password protection | |
| PIN-secured access | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Compatible products | Citrix Compatibilities (Citrix Virtual Apps and Desktops service on Azure, XenDesktop 7.14, 7.15 LTSR, 7.16, 7.17) |
| Form factor | Cap |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Waterproof up to | 1 m |
| Protection features | Water resistant |
| LED indicators | Y |
| Certification | FIPS 140-2 Level 3, MIL-STD-810G, TAA Compliant, FCC, CE, KC, VCCI, RoHS & WEEE |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Width | 20 mm (0.78 ") |
| Depth | 12 mm (0.47 ") |
| Height | 99.8 mm (3.89 ") |
| Weight | 35 g (0.08 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatible operating systems | Android |
| Y | |
| Y | |
| OLED | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| RoHS | |
| Y | |
| Anti-malware scanner, Auto-inventory, Compliance report, Factory reset, Password reset, Remote device detonation |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.