Back to Top
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A connector | |
| USB Type-C connector | |
| Micro-USB connector | |
| Lightning connector | |
| Read speed | 190 MB/s |
| Write speed | 80 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2 |
| Fingerprint reader | |
| PIN-secured access | |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, Symbian |
| Form factor | Cap |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP56 |
| Certification | FCC, CE, VCCI, WEE, C-TICK |
| Rechargeable battery |
| Width | 18.4 mm (0.72 ") |
| Depth | 81 mm (3.16 ") |
| Height | 9.5 mm (0.37 ") |
| Weight | 22 g (0.05 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Manual | |
| Warranty card |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.