Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 3 |
| DC-in jack | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Compatible memory cards | MMC |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC Part 15 Class B, AS/NZS CISPR 22, EN55024, EN55032 |
| Power source type | DC |
| Power consumption (max) | 25 W |
| Input current | 5 A |
| Input voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 118 mm (4.6 ") |
| Depth | 74 mm (2.89 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| Weight | 380 g (0.84 lbs) |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.