Back to Top
| Hub interfaces | Serial |
| Host interface | USB 2.0 Type-B |
| RS-232 ports | 4 |
| Ports quantity | 4 |
| Stop bits | 1,2 |
| Parity bit | Even, Mark, N, Odd, Space |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Surge protection | |
| Plug and Play |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| LED indicators | Power |
| Certification | CE, FCC, TAA, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 115.6 mm (4.51 ") |
| Depth | 90 mm (3.51 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 400 g (0.88 lbs) |
| Package width | 213 mm |
| Package depth | 149 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 400 g |
| Manual | |
| Cables included | USB |
| DIN rail kit included |
| Chipset | FTDI - FT4232H |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
