Back to Top
| Maximum weight capacity | 18.14 kg |
| Minimum screen size compatibility | 28.5 " |
| Maximum screen size compatibility | 28.5 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Suitable for | Computer monitor / TV |
| Desk thickness (max) | 82.55 mm |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 0 - 381 mm |
| Swivel angle | 90 \u00b0 |
| Tilt angle range | -45 - 45 \u00b0 |
| Pan range | -90 - 90 \u00b0 |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Width | 838.2 mm (32.69 ") |
| Depth | 127 mm (4.95 ") |
| Height | 609.6 mm (23.77 ") |
| Weight | 4490.56 g (9.9 lbs) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 00638060079263 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.