Logitech G923 TRUEFORCE Sim Racing Wheel for XBOX, PlayStation & PC (941-000156)
Logitech's G923 racing wheel revolutionizes e-racing.
Enjoy the throb of each piston, the crunch of gravel, and every shift, drift, and hairpin turn like you've never experienced it before.
A correctly regulated current is equivalent to a properly regulated torque.
G923's advanced firmware continuously adjusts voltage to match outputs from game physics by monitoring the current flowing through the wheel motors.
Logitech G923 offers pinpoint accuracy and realism that go beyond default settings.
G923 MODERNIZED VERSION OF THE CLASSIC DESIGN. The new colorway, the premium brushed metal, and leather stitching give this model a professional finish. In addition to the rotary dial, there are two other markers on the dial.
The steering wheel features complete Xbox Series X|S, Xbox One, PlayStation 5 or PlayStation 4 controls. With every command at your fingertips, you won't miss a thing.
REQUIREMENTS (XBOX SERIES X|S AND XBOX ONE):
REQUIREMENTS:
REQUIREMENTS (PC):
| Device type | Steering wheel + Pedals |
| Gaming platforms supported | PC, Xbox One |
| Steering wheel rotation angle | 900 ° |
| Force feedback |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Power source | Cable |
| Product colour | Black |
| Pedals box material | Cold rolled steel, Polyoxymethylene (POM), Stainless steel |
| Steering wheel material | Aluminium, Leather, Stainless steel, Steel |
| Auto calibration | |
| Ergonomic grip |
| Windows operating systems supported | Y |
| Weight | 2250 g (4.96 lbs) |
| Steering wheel dimensions (WxDxH) | 260 x 278 x 260 mm |
| Pedals dimensions (WxDxH) | 428.5 x 311 x 167 mm |
| Pedals weight | 3100 g |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 436.56 mm |
| Package height | 322.3 mm |
| Package weight | 7145 g |
| Master carton width | 314 mm |
| Master carton length | 448 mm |
| Master carton height | 338 mm |
| Master carton weight | 7803 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
