Back to Top
| Type | Navigator transducer |
| Transducer connector | 8-pin |
| Operating frequency range | 85 - 135 kHz |
| Brand compatibility | Garmin |
| Compatibility | GPSMAP 1020xs GPSMAP 1040xs GPSMAP 527xs GPSMAP 547xs GPSMAP 721xs GPSMAP 7407xsv GPSMAP 7408xsv GPSMAP 7410xsv GPSMAP 7412xsv GPSMAP 7416xsv GPSMAP 741xs GPSMAP 7607xsv GPSMAP 7608xsv GPSMAP 7610xsv GPSMAP 7612xsv GPSMAP 7616xsv GPSMAP 820xs GPSMAP 840xs GSD 25 Premium Sonar Module GSD 26 CHIRP Professional Sonar Module |
| Beamwidth | 11 - 16 \u00b0 |
| Product colour | Bronze |
| Deadrise angle | 16 - 24 \u00b0 |
| Material | Bronze |
| Installation type | Thru-hull |
| Transducer measured parameters | Depth, Temperature |
| Waterproof | |
| Maximum depth | 518.16 m |
| Power | 1000 W |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
