GXP1610 IP Phone, VoIP, QoS, 132x48 LCD, RJ45, 10/100 Mbps, 1 SIP
The GXP1610 is a simple IP phone for a small businesses (SMBs) or home office use. This Linux-based model features a single SIP account, up to 2 call appearances, and 3 XML programmable soft keys. A 132x48 LCD screen creates a clear display for easy viewing. Additional features such as dual switched 10/100 Mbps ports, multi-language support and 3-way conferencing allow the GXP1610 to be a high quality, user-friendly and dependable office phone.
A simple IP phone for small business users, the GXP1610 delivers a user-friendly VoIP calling experience in a very easy-to-use IP phone. The GXP1610 offers support for 1 line, 2 call appearances and includes 3-way voice conferencing to maximize productivity. Additional features include a 132x48 LCD screen for easy viewing, 3 XML programmable soft keys for customization, 10/100 mbps ports and EHS support for Plantronics headsets and multi-language support. These features allow the GXP1610 to be a high-quality small business IP phone that is simple and easy-to-use.
As all Grandstream IP phones do, the GXP1610 features state-of-the-art security encryption technology (SRTP and TLS). The GXP1610 supports a variety of automated provisioning options, including zero-configuration with Grandstream’s UCM series IP PBXs, encrypted XML files and TR-069, to make mass deployment extremely easy.
| Type | DECT telephone |
| Answering machine | |
| Intercom |
| Mounting type | Desk/Wall |
| Product colour | Black |
| Speakerphone |
| Conference call | |
| Call waiting | |
| Call hold | |
| Call forwarding |
| Management protocols | SIP RFC3261, TCP/IP/UDP, RTP/RTCP, HTTP/HTTPS, ARP/RARP, ICMP, DNS (A record, SRV, NAPTR), DHCP, PPPoE, SSH, TFTP, NTP, STUN, SIMPLE, LLDPMED, LDAP, TR-069, 802.1x, TLS, SRTP |
| Languages support | Multi |
| Phonebook capacity | 500 entries |
| Call list capacity phonebook | 200 |
| Display | LCD |
| Built-in display | |
| Display resolution | 132 x 48 pixels |
| DC-in jack | |
| Headset connectivity | RJ-9 |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Width | 209 mm (8.15 ") |
| Depth | 184.5 mm (7.2 ") |
| Height | 76.2 mm (2.97 ") |
| Weight | 740 g (1.63 lbs) |
| Package weight | 1100 g |
| Manual | |
| Number of handsets included | 1 |
| Quick start guide | |
| Headset included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.