16 GB ( 2 x 8 GB ), DDR4, 4000 MHz, CL14, XMP 2.0, 1.55 V
Trident Z Royal is the newest member of the Trident Z family
This powerful memory module enables you to take action and enjoy lightning-fast performance while gaming and multitasking. Get ready to take your gaming experience to the next level!
The crystalline light bar looks like a crown jewel and was carefully made to show just the right amount of light refraction. It scatters RGB colors in a beautiful display of LED lighting.
Mirroring the high-class light bar design, polished aluminum heat spreaders of gold or silver colors cool the memory modules in the classic Trident Z tri-fin design.
Trident Z Royal is the best high-performance RGB memory.
It was built with 8 controllable RGB zones and tested for reliability, compatibility, and performance on a wide range of motherboards.
They are specially made to spread and refract the light from the 8 RGB LED zones on each module, giving your PC case a beautiful lighting show.
Keep memory cool with solid heatspreaders made of CNC-cut aluminum and electroplated with a shiny gold or silver color.
The Trident Z Royal lighting control software offers over a dozen lighting effects and the management of up to four lighting profiles, as well as the ability to control each module individually or in sync, so you can customize your own color scheme to the fullest extent. Let imagination be your muse.
Each Trident Z Royal module is built with hand-screened memory ICs on a custom 10-layer PCB to ensure the best possible signal integrity for fast overclocking performance.
Each Trident Z Royal memory kit is tested to make sure it works with both Intel and AMD platforms. This means that you can build a truly customized PC with a wide range of motherboards.
Just set it and go. With the latest Intel XMP 2.0 profiles, the only thing between you and extreme performance is a simple setting.
| CAS latency | 14 |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 4000 MHz |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.55 V |
| ECC | |
| SPD voltage | 1.2 V |
| SPD profile | |
| SPD speed | 2133 MHz |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Cooling type | Heatsink |
| Backlight | |
| Backlight colour | Multicolour |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
