16GB (2x 8GB), DDR4, 3200MHz, CL16, 1.35V, RGB, XMP2.0
Illuminate Your System with 120° Ultra-Wide Angle Lighting
The built-in Force Flow RGB lighting effect adds to the appeal, making your setup stand out from the crowd.
The aluminum alloy heat spreader provides excellent cooling performance and durability, ensuring that your system runs smoothly even under heavy loads. The asymmetric minimalist design adds a touch of style to your setup, making it the perfect choice for aesthetics-conscious users.
The TF3D416G3200HC16FDC01 supports ASUS Aura Sync software synchronization, allowing you to coordinate the lighting with other Aura-enabled components in your system. This feature provides a unified and cohesive look to your build.
The DDR4-3200 (PC4-25600) memory speed, combined with a CL16-20-20-40 latency, provides lightning-fast performance. The 1.35V voltage is energy-efficient, and the latest JEDEC RC 2.0 PCB ensures stability and reliability. The XMP2.0 one-click overclocking technology makes it easy to boost your system's performance, and the RAM is QVL approved by all mainstream motherboard manufacturers.
The R on the heat spreader represents Revolution. The heat spreader is built with a lighter and thinner metal material. The hollow “R” design is very stereoscopic and matches with the ultra wide angle luminous area.
The one-piece, geometric line design gives the heat spreader a simple but energizing appearance, and the Cubist style of the new art movement is also displayed, which is a perfect combination of technology and aesthetics.
The T-FORCE DELTA RGB Gaming Memory Modules work with a large number of managed software programs.
The ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion 2.0, MSI Mystic Light Sync, ASROCK-Polychrome Sync, and BIOSTAR Advanced VIVID LED DJ software all support the T-FORCE DELTA RGB memory module.
These lighting-controlled software programs permit gamers to control lighting effects and lighting synchronization with the T-FORCE DELTA RGB luminous memory module. It provides a brilliant RGB system and a unique, dazzling color scheme!
Using the most recent customized JEDEC RC 2.0 circuit board to increase the separation between the power layer and the signal layer When compared to conventional memories, the transmitting signal is increased by 35%. There will be no interference between the power and the signal, resulting in a higher level of performance. It completely frees the transmission of memory modules and offers players the ultimate overclocking experience and a highly stable overclocked memory module.
Multiple checks for compatibility with popular DDR4 motherboards were done to make sure that all QVL (qualified vendor list) motherboards were stable.
When purchasing high-speed memory, you need not be concerned with compatibility issues.
T-Force is a team-based force. TEAMGROUP's passion for storage products is symbolized by the red "T" in the "TF" logo. The black "F" represents TEAMGROUP's promotion of storage products for the past 18 years. The aesthetic design of the ideal pairing elegantly represents a pair of flying wings. They signify that TEAMGROUP's high-quality and extreme-performance gaming products are capable of allowing all gamers to break the speed limit and enjoy the ever-changing gaming world.
| CAS latency | 16 |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Cooling type | Heatsink |
| Backlight | |
| Backlight colour | Multicolour |
| Width | 7 mm (0.27 ") |
| Depth | 147 mm (5.73 ") |
| Height | 49 mm (1.91 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.