Back to Top
| Solid-state drive capacity | 3840 GB |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Random read (4KB) | 59000 IOPS |
| Random write (4KB) | 32000 IOPS |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | Serial ATA |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support |
| Width | 219.2 mm (8.55 ") |
| Depth | 228.6 mm (8.92 ") |
| Height | 146.1 mm (5.7 ") |
| Weight | 500 g (1.1 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.