Back to Top
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor family | Intel Xeon Gold |
| Processor model | 5222 |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16.5 MB |
| Processor threads | 8 |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Motherboard chipset | Intel C621 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Internal memory | 32 GB |
| ECC | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 24 DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 1536 GB |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Hard drive interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,1 ADM,5,6,10 ADM,10,50,60 |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Hot-Plug support | |
| Maximum storage capacity | 26.4 TB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet,25 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black, Silver |
| Rack mounting | |
| Optical drive type | N |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) |
| Operating system installed | N |
| Compatible operating systems | Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2012 R2: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2012 R2, 2016 & 2019 VMware vSphere: 6.0 U3, 6.5 U2 & 6.7 U1 ClearVM: 7.6 & 8.0 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.6 w/ Kbase SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP4 & 15 SP1 (inc. Xen) |
| Power supply | 800 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Energy Star certified |
| Width | 434.6 mm (16.95 ") |
| Height | 42.9 mm (1.67 ") |
| Depth | 707 mm (27.57 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.