Back to Top
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, F1, JBOD |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | SSD |
| Number of storage drives supported | 24 |
| Processor model | D-1541 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Intel Xeon D |
| Processor cache | 12 MB |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Conflict Free processor |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 128 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | RDIMM |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| iSCSI support | |
| Wake-on-LAN ready | |
| Supported network protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP, VPN (PPTP, OpenVPN, L2TP) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 7 |
| USB port | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| LED indicators | Status |
| Type | Storage server |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, USB drive |
| Multilingual support | |
| Number of users | 16000 user(s) |
| Snapshot | |
| Security algorithms | AES |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari 13 |
| System log | |
| Access Control List (ACL) | |
| Share folder | Y |
| Operating system installed | DSM |
| Operating system version | 7.1 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 430.5 mm (16.79 ") |
| Depth | 692 mm (26.99 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 15000 g (33.07 lbs) |
| Cables included | AC |
| Quick start guide |
| Idle States | |
| Intel TSX-NI | |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel 64 | |
| Intel Enhanced Halt State | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Embedded options available | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Execute Disable Bit |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Intel | |
| Y | |
| Y | |
| CE, RoHS | |
| 2 | |
| 1000000 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.