Do you need a high-performance server that can be deployed for virtualization, database storage, or high-performance computation in your data center?
Intel® Xeon® Processor Scalable Family support with up to a 71% increase in performance and 27% increase in cores, plus HPE DDR4 SmartMemory 2666 MT/s increase of up to 66% for 3.0 TB4.
With HPE ProLiant DL360 Gen10 you can deploy, update, monitor and maintain with ease by automating the most essential server lifecycle management tasks with HPE OneView and HPE iLO 5.
Deploy this 2P secure platform for diverse workloads in space constrained environments.
With an Intel Xeon® Scalable Family processor, HPE ProLiant DL360 Gen10 servers feature up to 28 cores, 12G SAS and 3.0 TB4 HPE DDR4 2666 MT/s SmartMemory.
With support for up to 12 NVDIMMs per chassis and 2X capacity of first generation HPE NVDIMMs, the HPE ProLiant DL360 Gen10 Server delivers up to 192 GB per system.
Achieve greater capacity with flexible drive configuration options with up to ten SFF, four LFF drives along with option to support up to ten NVMe PCIe SSDs delivering optimal performance, capacity, and reliability to meet various customer segments and workload requirements at the right economics.
HPE Persistent Memory, the world’s first non-volatile DIMM (NVDIMM) optimized on HPE ProLiant compute, offers unprecedented levels of performance for databases and analytic workloads.
With the Premium 10 SFF NVMe chassis backplane, you can combine SAS and SATA with NVMe within the same chassis, along with the 8+2 SFF and 4 LFF chassis that support new uFF and M.2 storage options.
HPE FlexibleLOM 4x1GbE + HPE PCIe standup 1GbE, 10GbE, 25GbE adapters provide flexibility of networking bandwidth and fabric, so your organization can grow and adapt to changing business requirements.
A dense 1U rack design provides unmatched expansion via three PCIe 3.0 slots.
HPE is the only company offering industry standard servers with firmware anchored directly into the silicon. Integrated with security through the entire server lifecycle, starting with Silicon Root of Trust.
The iLO Advanced Premium Security Edition has enabled the Runtime Firmware Validation feature which verifies the validity and credibility of essential system firmware every 24 hours, before the server operating system boots.
When compromised code is detected, Secure Recovery allows the server firmware to rollback to the last known good state or factory settings.
There is additional security available with Trusted Platform Modules (TPM) to prevent unauthorized access and securely store artifacts for authenticating the server platforms, while the Intrusion Detection Kit logs and alerts when the server hood is removed.
With HPE ProLiant DL360 Gen10 servers, customers can benefit from HPE Technology Services to reduce risk, improve agility, and simplify IT management.
Professionals from HPE Advisory and Transformation Services understand customer needs and develop effective solutions. Operational Services provide ongoing support for professional services.
Operational services are provided under the following headings: Flexible Capacity, Datacenter Care, Infrastructure Automation, Campus Care, Proactive Services, and Multi-vendor coverage.
IT investment solutions from HPE enable you to transform into a digital business with alignment to your business goals.
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | 4208 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor cores | 8 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 11 MB |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 1536 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC | |
| Memory slots | 24 DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Hard drive interface | Serial ATA |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| Number of hard drives supported | 4 |
| Maximum storage capacity | 56 TB |
| On-board graphics adapter |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black, Silver |
| Rack mounting | |
| Optical drive type | N |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Operating system installed | N |
| Compatible operating systems | Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2012 R2: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2012 R2, 2016 & 2019 VMware vSphere: 6.0 U3, 6.5 U2 & 6.7 U1 ClearVM: 7.6 & 8.0 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.6 w/ Kbase SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP4 & 15 SP1 (inc. Xen) |
| Power supply | 500 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Energy Star certified |
| Width | 434.6 mm (16.95 ") |
| Height | 42.9 mm (1.67 ") |
| Depth | 749.8 mm (29.24 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.