Back to Top
| Placement supported | Indoor/Outdoor |
| Maximum read range | 84 mm |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Housing material | Polycarbonate |
| Keypad integrated | |
| Frequency | 0.125 MHz |
| Product colour | Black |
| Compatible products | PIV, PIV-I, CIV, CAC, TWIC, FRAC iCLASS SE, iCLASS SR, iCLASS, SE f/ MIFARE Classic, SE f/ MIFARE DESFire EV1 HID Prox, AWID, Indala, EM4102 |
| Supported protocols | HID pivCLASS |
| Built-in display |
| Standby current | 85 mA |
| Operating voltage | 12 V |
| Current consumption (max) | 0.12 A |
| RoHS compliance | |
| Certification | GSA, UL294, FCC, IC, CE, C-tick, SRRC, MIC, NCC, iDA |
| Width | 84 mm (3.28 ") |
| Height | 122 mm (4.76 ") |
| Depth | 24 mm (0.94 ") |
| Operating temperature (T-T) | -35 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.