Back to Top
| Display | LCD |
| Display diagonal | 4 " |
| Display resolution | 480 x 800 pixels |
| Touchscreen | |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Internal memory | 4096 MB |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SDHC, SDIO, SDXC |
| Flash memory | 32000 MB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor frequency | 2200 MHz |
| Processor family | Snapdragon |
| Number of cores | 8 |
| Built-in processor |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 8.0 |
| Near Field Communication (NFC) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | EAP, LEAP, PEAP, TTLS, WEP, WPA, WPA2 |
| Wi-Fi |
| Data network | Not supported |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, OPP, PBAP, SPP |
| Built-in camera | |
| Built-in flash | |
| Auto focus | |
| Megapixel | 13 MP |
| Built-in microphone | |
| Speakers | Y |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery life (max) | 18 h |
| Weight | 544 g (1.2 lbs) |
| Width | 83 mm (3.24 ") |
| Depth | 47 mm (1.83 ") |
| Height | 227 mm (8.85 ") |
| Product colour | Black |
| Drop proof | |
| Drop proof | 240 cm |
| VoIP | |
| VPN support | IPSec V4/L2TP, PPTP |
| Keyboard layout | Numeric |
| Push-to-Talk (PTT) | |
| International Protection (IP) code | IP64 |
| Barcode reader |
| Ambient light sensor | |
| Accelerometer | |
| Gyroscope |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.